NFL-6634
Bud Industries, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NFL-6634 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NFL-6634 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NFL-6634 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX FIBERGLASS GRY 15.79"X13.89" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 4 pcs | 15 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $128.50 | $119.00 | $107.101 | $104.472 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 11 lbs (5kg) |
|---|---|
| Thickness: | - |
| Size / Dimension: | 15.790" L x 13.890" W (401.07mm x 352.81mm) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Series: | NFL |
| Ratings: | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Other Names: | 377-1685 NFL 6634 NFL6634 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Fiberglass/Polyester |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 6.470" (164.34mm) |
| Features: | Separate Panel or Cover Thickness, Stainless Steel Hinges |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Fiberglass/Polyester Gray Hinged Door, Lid 15.790" L x 13.890" W (401.07mm x 352.81mm) X 6.470" (164.34mm) |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Color: | Gray |
| Area (L x W): | 219 in² (1412 cm²) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NFL-6634, use the request quote form to request NFL-6634 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NFL-6634.The price and lead time for NFL-6634 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NFL-6634.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
