NCV85082BPD33R2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCV85082BPD33R2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV85082BPD33R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV85082BPD33R2G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8SOIC
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:8-SOIC-EP
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Other Names:NCV85082BPD33R2GOSTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA 8-SOIC-EP
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:250mA