NCV8508DW50
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8508DW50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8508DW50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8508DW50 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Linear Voltage Regulator, LDO, 250 mA, with Watchdog, Wake Up, Reset and Delay Reset 5.0 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.472 | $0.426 | $0.384 | $0.376 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.9V @ 150mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 45V |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA 16-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq): | 150µA |
| Current - Output: | 250mA |
| Control Features: | Enable, Reset, Watchdog |
| Base Part Number: | NCV8508 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8508DW50, use the request quote form to request NCV8508DW50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8508DW50.The price and lead time for NCV8508DW50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8508DW50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
