NCV8460ADR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8460ADR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8460ADR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8460ADR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCV8460A Series 36 V 60 mOhm SMT Self Protected High Side Driver SOIC-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.328 | $1.199 | $1.081 | $1.058 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 6 V ~ 36 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 60 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | NCV8460ADR2G-ND NCV8460ADR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Auto Restart, Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Current - Output (Max): | 6A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8460ADR2G, use the request quote form to request NCV8460ADR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8460ADR2G.The price and lead time for NCV8460ADR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8460ADR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
