NCP45520IMNTWG-L
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP45520IMNTWG-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP45520IMNTWG-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP45520IMNTWG-L |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCP45520IMNTWG-L Load Switch IC; Controlled Load Switch; 3 to 5.5V; 2.5W; 8-Pin; DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.831 | $0.75 | $0.677 | $0.662 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Load: | 12.8 mOhm |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 8-DFN (2x2) |
| Series: | ecoSWITCH™ |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | 1 |
| Other Names: | NCP45520IMNTWG-L-ND NCP45520IMNTWG-LOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | NCP45520IMNTWG-L |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Slew Rate Controlled |
| Feature Pins: | 10.5A |
| Driven Configuration: | 0.5 V ~ 13.5 V |
| Differential - Input:Output: | 1:1 |
| Description: | IC LOAD SWITCH ACT-LO 10.5A 8DFN |
| Data Converters: | 3 V ~ 5.5 V |
| Control Features: | Over Temperature, UVLO |
| Contact Rating @ Voltage: | High Side |
| Auxiliary Sense: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP45520IMNTWG-L, use the request quote form to request NCP45520IMNTWG-L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP45520IMNTWG-L.The price and lead time for NCP45520IMNTWG-L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP45520IMNTWG-L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
