NCP167AMX350TBG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP167AMX350TBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP167AMX350TBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP167AMX350TBG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | LDO 700 MA ULTRA-LOW NOI |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.132 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 4-XDFN (1x1) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Soft Start |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 85dB ~ 63dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 700mA 4-XDFN (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq): | 18µA |
| Current - Output: | 700mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP167AMX350TBG, use the request quote form to request NCP167AMX350TBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP167AMX350TBG.The price and lead time for NCP167AMX350TBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP167AMX350TBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
