NCP163AFCS285T2G
Buy NCP163AFCS285T2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP163AFCS285T2G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 2.85V 250MA 4WLCSP
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:4-WLCSP (0.64x0.64)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-XFBGA, WLCSP
PSRR:91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 250mA 4-WLCSP (0.64x0.64)
Current - Quiescent (Iq):20µA
Current - Output:250mA