NCP1450ASN27T1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1450ASN27T1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1450ASN27T1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1450ASN27T1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG CTRLR BOOST 5TSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 0.9 V ~ 6 V |
|---|---|
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 5-TSOP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP1450ASN27T1GOS NCP1450ASN27T1GOS-ND NCP1450ASN27T1GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 180kHz |
| Duty Cycle (Max): | 80% |
| Detailed Description: | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 5-TSOP |
| Control Features: | Enable |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | NCP1450A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1450ASN27T1G, use the request quote form to request NCP1450ASN27T1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1450ASN27T1G.The price and lead time for NCP1450ASN27T1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1450ASN27T1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
