NCP1443T
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1443T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1443T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1443T |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Topology: | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | TO-220-7 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-7 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Other Names: | NCP1443TOS |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 280kHz |
| Detailed Description: | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1 Output 4A (Switch) TO-220-7 |
| Current - Output: | 4A (Switch) |
| Base Part Number: | NCP1443 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1443T, use the request quote form to request NCP1443T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1443T.The price and lead time for NCP1443T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1443T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
