NCP1077P065G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1077P065G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1077P065G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1077P065G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Description | IC REG SWITCHING HV SMPS 7DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.22 | $1.092 | $0.851 | $0.703 | $0.555 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Working: | 25W |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | Flyback |
| Voltage - Breakdown: | 8-PDIP |
| Topology: | Isolated |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Polarization: | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Other Names: | NCP1077P065GOS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 65kHz |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Length/Depth: | Yes |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | NCP1077P065G |
| Fault Protection: | 69% |
| Expanded Description: | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-PDIP |
| ESL (Equivalent Series Inductance): | 700V |
| Duty Cycle: | 8.1V |
| Description: | IC REG SWITCHING HV SMPS 7DIP |
| Data Converters: | 6.3 V ~ 10 V |
| Current - Charging: | - |
| Control Features: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1077P065G, use the request quote form to request NCP1077P065G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1077P065G.The price and lead time for NCP1077P065G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1077P065G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
