NCP1077BAP065G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP1077BAP065G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1077BAP065G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP1077BAP065G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):6.5 V ~ 20 V
Voltage - Start Up:8.4V
Voltage - Breakdown:700V
Topology:Flyback
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Power (Watts):31W
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Output Isolation:Isolated
Other Names:NCP1077BAP065GOS
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Internal Switch(s):Yes
Frequency - Switching:65kHz
Fault Protection:Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Duty Cycle:68%
Detailed Description:Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-PDIP