NC4EBD-P-DC110V
Panasonic
NC4EBD-P-DC110V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NC4EBD-P-DC110V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NC4EBD-P-DC110V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):88 VDC
Turn Off Voltage (Min):11 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:NC
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Other Names:255-3986-5
NC4EBD-P-DC110V-ND
NC4EBDPDC110V
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Amber
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Nickel (AgNi)
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Coil Voltage:110VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:16.4 Ohms
Coil Power:740 mW
Coil Current:6.7mA