NC4EBD-JPL2-DC48V
Panasonic
NC4EBD-JPL2-DC48V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NC4EBD-JPL2-DC48V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NC4EBD-JPL2-DC48V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:NC
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Amber
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Nickel (AgNi)
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Coil Voltage:48VDC
Coil Type:Latching, Dual Coil
Coil Resistance:1.44 kOhms
Coil Power:1.6 W
Coil Current:33.3mA