NANOSMDC010F-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NANOSMDC010F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NANOSMDC010F-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Con |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 60V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 1s |
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm) |
| Series: | nanoSMD |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Other Names: | F9690TR F9690TR-ND NANOSMDC010F-2TR RF4367-000 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 250mA |
| Current - Max: | 10A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |