N74F161AD,602
Buy N74F161AD,602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. N74F161AD,602
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC COUNTER 4BIT BINARY 16SOIC
Data sheet
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Trigger Type:Positive Edge
Timing:Synchronous
Supplier Device Package:16-SO
Series:74F
Reset:Asynchronous
Packaging:Tube
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:933812190602
N74F161AD
N74F161AD-ND
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Type:Binary Counter
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Direction:Up
Detailed Description:Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO
Count Rate:130MHz