N74F158AD,602
Buy N74F158AD,602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. N74F158AD,602
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC DATA SELECTOR/MUX 2IN 16SOIC
Data sheet
Voltage Supply Source:Single Supply
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Type:Multiplexer
Supplier Device Package:16-SO
Series:74F
Packaging:Tube
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:933812590602
N74F158AD
N74F158AD-ND
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Independent Circuits:1
Detailed Description:Multiplexer 4 x 2:1 16-SO
Current - Output High, Low:1mA, 20mA