MSC8X625-LS1
Panduit
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSC8X625-LS1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MSC8X625-LS1
Manufacturer Panduit
Description STRAP STEEL COATED .63"X 28.7"
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Strapping
Width:0.625" (15.88mm)
Tensile Strength:600 lbs (272.16 kg)
Series:Pan-Steel® MS
Packaging:50 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 316
Length - Approximate:28.75"
Length - Actual:2.392' (728.98mm)
Features:Nylon Coated
Detailed Description:Strapping Black 8.00" (203.20mm) 0.625" (15.88mm) 600 lbs (272.16 kg) 2.392' (728.98mm)
Color:Black
Bundle Diameter:8.00" (203.20mm)