MS4X625X15-LS
Panduit
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS4X625X15-LS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS4X625X15-LS
Manufacturer Panduit
Description STRAP STEEL 304 .63" X 16.2"
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Strapping
Width:0.625" (15.88mm)
Tensile Strength:600 lbs (272.16 kg)
Series:Pan-Steel® MS
Packaging:50 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 304
Length - Approximate:16.25"
Length - Actual:1.350' (411.48mm)
Features:-
Detailed Description:Strapping Silver 4.00" (101.60mm) 0.625" (15.88mm) 600 lbs (272.16 kg) 1.350' (411.48mm)
Color:Silver
Bundle Diameter:4.00" (101.60mm)