MS27467T25B46SB-LC
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS27467T25B46SB-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS27467T25B46SB-LC
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description CONN PLUG HSG FMALE 46POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:25-46
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Cadmium
Series:MIL-DTL-38999 Series I
Packaging:Bulk
Other Names:1792-37484
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:46 (44 + 2 Coax)
Note:Contacts Not Included
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Thermoplastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Olive Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.890" (48.01mm)