MS27467P15B18P
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS27467P15B18P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS27467P15B18P
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:15-18
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium over Nickel
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Packaging:Bulk
Other Names:AMS27467P15B18P
MS27467P15B18P-ND
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:-
Features:Coupling Nut, Potted
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Olive Drab
Cable Opening:0.808" (20.52mm)