MQT8K035YB
Cantherm
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQT8K035YB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MQT8K035YB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MQT8K035YB |
|---|---|
| Manufacturer | Cantherm |
| Description | THERMOSTAT CTRL 35 DEG C NO 2A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 20 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $45.097 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5.4°F (±3°C) |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads - 5.91" (150mm) |
| Switching Temperature: | 95°F (35°C) |
| Switching Cycles: | 100K |
| Series: | MQT |
| Reset Temperature: | 86.9°F (30.5°C) |
| Package / Case: | Rectangular Case |
| Other Names: | 317-1392 MQT 8K 35 YB MQT 8K35 YB MQT8K 35 YB |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current Rating - DC: | 0.3A (48V), 1.5A (12V) |
| Current Rating - AC: | 0.9A (250V), 1.5A (125V) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MQT8K035YB, use the request quote form to request MQT8K035YB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MQT8K035YB.The price and lead time for MQT8K035YB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MQT8K035YB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

