MQT8H 90XC
Cantherm
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQT8H 90XC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MQT8H 90XC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MQT8H 90XC |
|---|---|
| Manufacturer | Cantherm |
| Description | THERMOSTAT CTRL 90 DEG C NC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $121.842 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±9°F (±5°C) |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads - 5.91" (150mm) |
| Switching Temperature: | 194°F (90°C) |
| Switching Cycles: | 100K |
| Series: | MQT |
| Reset Temperature: | 182°F (83.5°C) |
| Package / Case: | Rectangular Case |
| Other Names: | MQT8H90XC Q11703671 |
| Mounting Type: | Free Hanging |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current Rating - DC: | 0.3A (48V), 2A (12V) |
| Current Rating - AC: | 1.3A (250V), 2A (125V) |
| Circuit: | SPST-NC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MQT8H 90XC, use the request quote form to request MQT8H 90XC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MQT8H 90XC.The price and lead time for MQT8H 90XC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MQT8H 90XC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

