MPXHZ6130AC6U
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXHZ6130AC6U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXHZ6130AC6U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXHZ6130AC6U |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR PRESSURE AXIAL PORT 8SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $13.29 | $13.016 | $10.847 | $10.034 | ||
| 55 pcs | 110 pcs | 550 pcs | 1045 pcs | ||
| $9.763 | $8.407 | $7.864 | $7.458 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | 8-SSOP |
| Series: | MPXHZ6130A |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.18mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.2 V ~ 4.8 V |
| Other Names: | 935313747174 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 2.18 PSI ~ 18.85 PSI (15 kPa ~ 130 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 58.02 PSI (400 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 2.18 PSI ~ 18.85 PSI (15 kPa ~ 130 kPa) Absolute Male - 0.13" (3.18mm) Tube 0.2 V ~ 4.8 V 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port |
| Accuracy: | ±1.5% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXHZ6130AC6U, use the request quote form to request MPXHZ6130AC6U pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXHZ6130AC6U.The price and lead time for MPXHZ6130AC6U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXHZ6130AC6U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
