MPXH6400AC6U
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXH6400AC6U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXH6400AC6U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXH6400AC6U |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | NXP MPXH6400AC6U Pressure Sensor, Absolute, 12.1 mV/kPa, 20 kPa, 400 kPa, 4.64 V, 5.36 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.317 | $12.923 | $11.656 | $11.403 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.64 V ~ 5.36 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | 8-SSOP |
| Series: | MPXH6400A |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.3mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.2 V ~ 4.8 V |
| Other Names: | 935316839174 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 2.9 PSI ~ 58.02 PSI (20 kPa ~ 400 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 232.06 PSI (1600 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 2.9 PSI ~ 58.02 PSI (20 kPa ~ 400 kPa) Absolute Male - 0.13" (3.3mm) Tube 0.2 V ~ 4.8 V 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port |
| Accuracy: | ±1.5% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXH6400AC6U, use the request quote form to request MPXH6400AC6U pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXH6400AC6U.The price and lead time for MPXH6400AC6U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXH6400AC6U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
