MPRM48NF480M500A00
Vicor
MPRM48NF480M500A00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPRM48NF480M500A00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPRM48NF480M500A00
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 48V 500W
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Input (Min):38V
Voltage - Input (Max):55V
Type:Pre-Regulator Module
Size / Dimension:1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Series:VI Chip® PRM®
Power (Watts):500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, UVLO
Efficiency:97.8%
Detailed Description:Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 10.42A 38V - 55V Input
Current - Output (Max):10.42A