MPC8540PX533JB
NXP Semiconductors / Freescale
MPC8540PX533JB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC8540PX533JB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPC8540PX533JB
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC MPU MPC85XX 533MHZ 783FCBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - I/O:2.5V, 3.3V
USB:-
Supplier Device Package:783-FCPBGA (29x29)
Speed:533MHz
Series:MPC85xx
Security Features:-
SATA:-
RAM Controllers:DDR, SDRAM
Packaging:Tray
Package / Case:784-BBGA, FCBGA
Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TA)
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Graphics Acceleration:No
Ethernet:10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
Display & Interface Controllers:-
Detailed Description:PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 783-FCPBGA (29x29)