MPC17531ATEJ
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC17531ATEJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC17531ATEJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPC17531ATEJ |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | H-Bridge, Dual, Low Voltage, Stepper & DC Brushed Motor Driver, 2-8.6V, 1.4A, 200kHz, TSSOP-EP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.413 | $2.178 | $1.964 | $1.922 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 2 V ~ 8.6 V |
| Technology: | Power MOSFET |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Step Resolution: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Configuration: | Half Bridge (4) |
| Other Names: | 568-13357 935313022574 MPC17531ATEJ-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Motor Type - Stepper: | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Parallel |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Detailed Description: | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 20-TSSOP |
| Current - Output: | 700mA |
| Applications: | Battery Powered |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPC17531ATEJ, use the request quote form to request MPC17531ATEJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC17531ATEJ.The price and lead time for MPC17531ATEJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC17531ATEJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
