MMF50SFRE560K
Yageo
MMF50SFRE560K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MMF50SFRE560K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MMF50SFRE560K
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 560K OHM 1% 1/2W MELF
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:MELF
Size / Dimension:0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Series:MMF
Resistance:560 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:MELF, 0207
Other Names:560KBVTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Failure Rate:-
Detailed Description:560 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor MELF, 0207 Metal Film