MM5Z2V7ST1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
MM5Z2V7ST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MM5Z2V7ST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MM5Z2V7ST1
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD523
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±4%
Supplier Device Package:SOD-523
Series:-
Power - Max:200mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-79, SOD-523
Other Names:MM5Z2V7ST1OS
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 2.7V 200mW ±4% Surface Mount SOD-523
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 1V