MLT10SH-LP
Panduit
MLT10SH-LP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLT10SH-LP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLT10SH-LP
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE 304 SS 900LB 35.9"L
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.630" (16.00mm)
Tensile Strength:900 lbs (408.24 kg)
Series:Pan-Steel® MLT
Packaging:50 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 304
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:36.00"
Length - Actual:2.992' (911.86mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Standard, Locking Silver 10.00" (254.00mm) 0.630" (16.00mm) 900 lbs (408.24 kg) 2.992' (911.86mm)
Color:Silver
Bundle Diameter:10.00" (254.00mm)