MLP133M016EK0C
Cornell Dubilier Electronics
MLP133M016EK0C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLP133M016EK0C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLP133M016EK0C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Series:MLP
Ripple Current @ Low Frequency:4.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):81 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:13000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:13000µF