MLP132M150EB0A
Cornell Dubilier Electronics
MLP132M150EB0A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLP132M150EB0A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLP132M150EB0A
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:150V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Series:MLP
Ratings:-
Polarization:-
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack, Tabbed
Other Names:338-1195
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):143 mOhm
Detailed Description:1300µF 150V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 143 mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1300µF