MKT1817247254W
Buy MKT1817247254W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKT1817247254W
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 4700PF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series:MKT1817
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:1817247254W
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:4700pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:4700pF