MKS4D031503C00KSSD
WIMA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKS4D031503C00KSSD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKS4D031503C00KSSD
Manufacturer WIMA
Description CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1928-1695
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Capacitance:0.15µF