MKP385330025JB02W0
Buy MKP385330025JB02W0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385330025JB02W0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:385330025JB02W0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.03µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.03µF