MKP385330016JC02W0
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP385330016JC02W0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385330016JC02W0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.03UF 5% 160VDC RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:160V
Voltage Rating - AC:110V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:385330016JC02W0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.03µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.03µF