MKP1840447406
Buy MKP1840447406 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1840447406
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 20% RADIAL
(In US Dollars)
150 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Series:MKP1840
Package / Case:Radial
Other Names:1840447406
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF