MKP1840447404M
Buy MKP1840447404M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1840447404M
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
235 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Series:MKP1840M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1840447404M
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF