MKP1840433404M
Buy MKP1840433404M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1840433404M
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Series:MKP1840M
Package / Case:Radial
Other Names:1840433404M
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.33µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.33µF