MICROSMD175F-2
Hamlin / Littelfuse
MICROSMD175F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMD175F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MICROSMD175F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1.75A(hold) 3.5A(trip) 6V 40A 0.025Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36240 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:800ms
Thickness (Max):0.030" (0.76mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:PolySwitch®, microSMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):25 mOhms