MICROSMD075F-2
Hamlin / Littelfuse
MICROSMD075F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMD075F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MICROSMD075F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 6VDC 40A 0.8W 0.1s 0.11Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30812 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.024" (0.62mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:PolySwitch®, microSMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):110 mOhms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1210 (3225 Metric), Concave
Other Names:MICROSMD075F-2DKR
MICROSMD075F-2KR-ND
MICROSMD075FDKR
MICROSMD075FDKR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA