MICROSMD010F-2
Hamlin / Littelfuse
MICROSMD010F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMD010F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MICROSMD010F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.1A(hold) 0.25A(trip) 30VDC 10A 0.8W 1s 2.1Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30066 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:1s
Thickness (Max):0.019" (0.48mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:PolySwitch®, microSMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):15 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.1 Ohms