MIC79050-4.2YMM
Micrel / Microchip Technology
MIC79050-4.2YMM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC79050-4.2YMM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC79050-4.2YMM
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-MSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 137 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):16V
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:-
Programmable Features:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Other Names:576-2415
MIC79050-4.2YMM-ND
MIC7905042YMM
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Interface:-
Fault Protection:Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
Current - Charging:Constant, Pulsed
Charge Current - Max:-
Battery Pack Voltage:4.2V