MIC5248-1.2YML-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC5248-1.2YML-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5248-1.2YML-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5248-1.2YML-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6MLF
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:6-MLF® (2x2)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:6-VDFN Exposed Pad
PSRR:60dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:576-2799-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 6-MLF® (2x2)
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:150mA