MIC39151-1.8WU-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC39151-1.8WU-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC39151-1.8WU-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC39151-1.8WU-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-5
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:TO-263-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MIC39151-1.8WU TR
MIC39151-1.8WU TR-ND
MIC39151-1.8WUTR
MIC39151-1.8WUTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A TO-263-5
Current - Output:1.5A