MIC39151-1.65BU
Micrel
MIC39151-1.65BU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC39151-1.65BU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC39151-1.65BU
Manufacturer Micrel
Description 1.65 V Fixed Positive Ldo Regulator 0.5 V Dropout PSSO5
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 23096 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.65V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:TO-263-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tube
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.65V 1.5A TO-263-5
Current - Output:1.5A