MFU1206FF00750P100
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFU1206FF00750P100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MFU1206FF00750P100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MFU1206FF00750P100 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | FUSE BOARD MNT 750MA 63VDC 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 3000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.364 | $0.346 | $0.339 | $0.327 | $0.314 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 63V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W x 0.022" H (3.20mm x 1.60mm x 0.55mm) |
| Series: | MFU |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | MFU1206.75TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 0.0022 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.33 Ohms |
| Current Rating: | 750mA |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Approvals: | UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MFU1206FF00750P100, use the request quote form to request MFU1206FF00750P100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MFU1206FF00750P100.The price and lead time for MFU1206FF00750P100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MFU1206FF00750P100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
