MFU0805FF03500P100
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFU0805FF03500P100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MFU0805FF03500P100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MFU0805FF03500P100 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.49 | $0.474 | $0.459 | $0.387 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $0.321 | $0.292 | $0.248 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 32V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm) |
| Series: | MFU |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | MFU08053.50DKR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 0.0308 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.026 Ohms |
| Current Rating: | 3.5A |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Approvals: | UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MFU0805FF03500P100, use the request quote form to request MFU0805FF03500P100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MFU0805FF03500P100.The price and lead time for MFU0805FF03500P100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MFU0805FF03500P100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
