MFP 1/8" CR 48" BX
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFP 1/8" CR 48" BX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MFP 1/8" CR 48" BX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MFP 1/8" CR 48" BX |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | HEATSHRK MFP 1/8"X 1.5" 1=50PC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.05 | $5.808 | $5.394 | $5.269 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
|---|---|
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Shrink Temperature: | - |
| Series: | MFP |
| Recovered Wall Thickness: | 0.010" (0.25mm) |
| Other Names: | KY018C-1R5 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated |
| Length: | 0.125' (38.10mm, 1.50") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.125" (3.18mm) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.062" (1.57mm) |
| Features: | Abrasion and Cut Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Fuel Resistant, Solvent Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.125" (3.18mm) 2 to 1 Clear 0.125' (38.10mm, 1.50") |
| Color: | Clear |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MFP 1/8" CR 48" BX, use the request quote form to request MFP 1/8" CR 48" BX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MFP 1/8" CR 48" BX.The price and lead time for MFP 1/8" CR 48" BX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MFP 1/8" CR 48" BX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

