MF-SMHT136-2-6
Bourns, Inc.
MF-SMHT136-2-6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-SMHT136-2-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-SMHT136-2-6
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 16V 1.36A 2SMD
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:10s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.314" L x 0.264" W (7.98mm x 6.71mm)
Series:Multifuse®, MF-SMHT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):330 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):85 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.36A Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):2.72A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.36A